Pomůžeme vám ušetřit finanční prostředky a zvýšit úroveň vašeho firemního nákupu

Strategie realizace úspěšného výběrového řízení

Publikováno: 10. 11. 2013 | rubrika: Strategie a taktika vyjednávání, Výběrová řízení

Pokud chcete, aby vaše výběrové řízení bylo úspěšné, musíte udělat něco víc než jen poptat tři firmy a vybrat tu nejlevnější.

Mnoho lidí se domnívá, že realizovat výběrové řízení zvládne každý. Interní pokyny mnoha organizací hovoří jasně: „Oslovte minimálně tři společnosti a z předložených nabídek vyberte nejlevnějšího dodavatele.“

Celkem logicky si můžete říct, že když to má celá řada společností zakotveno v interní směrnici, tak je to asi správně.

Ostřílení matadoři však vědí, že pro realizaci úspěšného výběrového řízení je zapotřebí udělat něco víc než jen poptat tři firmy a vybrat tu nejlevnější!

V praxi se mi osvědčil postup, který zahrnuje osm fází graficky znázorněných na níže uvedeném obrázku. Považuji za nutné zdůraznit, že zmiňovaných osm fází neplatí absolutně, stejně jako náplň jednotlivých činností. Jejich počet a dílčí činnost si v případě potřeby můžete upravit.

Životní cyklus nákupního případu

Bohužel, často se setkávám s tím, že nákupčí nevěnují dostatečnou pozornost především prvním třem fázím. Občas některou z nich úplně vypustí nebo považují svoji práci za dokončenou realizací nákupu.

Přitom první tři fáze jsou pro úspěch celého procesu naprosto klíčové. Ohledně osmé fáze bych rád podotknul, že výběrové řízení není možné považovat za úspěšné, dokud jste se nepřesvědčili, že to, co jste vysoutěžili, bylo také splněno.

Veřejní zadavatelé možná namítnou, že se jich to netýká, že takto postupují pouze soukromé firmy, ale především u VZMR je tento postup možný. Navíc zákon veřejným zadavatelům nezakazuje možnost nechat se inspirovat privátní sférou a realizovat první tři fáze.

Může se to zdát jako nepodstatné, ale nalezení správného postupu realizace výběrového řízení má zásadní dopad na jeho výsledek.

Praktický návod a popis konkrétního příkladu provedení najdete v mém eBooku. >>Stáhněte si jej zdarma zde.

 

Chcete vědět víc? Chcete si porovnat své znalosti s kolegy z branže?

Přihlaste se na kvalitní a praktické semináře:

Nejdůležitější novinky ze světa firemního nákupu na váš e-mail

Chcete mít přehled o trendech, novinkách, nebo získávat tipy ze světa firemního nákupu?


X

© Benefico s.r.o. • Všechna práva vyhrazena

Vytvořil MD webdesign - tvoříme obchodně úspěšné weby

Top